Koronavirüs: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri, bulaşması, kuluçka süresi, alınabilecek önlemler, yaşlı ve hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Znanstvena fototeka / KATERYNA KON / ZNANSTVENA FOTOGRAFIJA

Corona virus belirtileri nelerdir?

Corona virus belirtileri nelerdir?
En çok gözlenen belirtiler: ateş, öksürük, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları.

Bu belirtiler corona virus özel değildir ve bir çok enfeksiyonlarda bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs‘e yakalananlarda mesela kuru öksürük, ateş ve halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı, baş ve vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ishalde gözleniyor. Bu belirtiler sadece Koronavirüs’a özel değildir ve diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs‘e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "medicinska dežurna služba" u aranması öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112‘dir. Baška semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. Ned 14 gün içerisinde Koronavirüs‘u olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız bu bilgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı, hastalığın gidişati, grupları rizika

Kuluçka zamanı: genellikle 3 ve 7 gün arası, 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede, ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün kuluçka zamanı genellikle 3 ve 7 gün arası olmaktadır, ancak bu sur 14 güne kadar uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle, bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs stari solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı ve kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu, hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

Korona, COVID, SARS: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "novi koronavirus 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. Sonra resmen "teški akutni respiratorni sindrom koronavirus 2" (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği "Covid-19" ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır ve nasıl korunabilinir?

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile, örneğin öksürük ve hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun, austrijski Turci veya hapşırırkan dikkat ediniz, ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Grip vakalarında olduğu gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 meter mesafeli durulması önerlir. Öksurürken veya hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz, mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut sıvılarının bulaşmaması için tokalaşmamak ve sık sık sabun ile el yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız, çünkü hastalık ağız, burun ve gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Ücretsiz download
Posterimizde koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

Poster A4 formatında ücretsiz olarak indirilip işyeri, okul ve etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce, Türkce ve Arapca verziyonları bulunmaktadır.
Preuzimanje plakata

Ne zaman Koronavirüs testi yapılmalı?

Sağlıklı oldukca test gereksizdir. Corona virus tespiti için laboratuvarlardaki testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir?

Andu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, ilk aşı ve ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek ve uyumak gibi. Öksürük, burun akıntısı ve ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu ikinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Koronavirus SARS-CoV-2 može biti dostupan na Internetu i reći će se da je to moguće

Bir çok enstitüler internet sayfalarında yeni tip CoVid-19 ile ilgili tibbi bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • Federalno ministarstvo zdravlja - alman
  • Institut Robert Koch (RKI) - alman
  • Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) - ingilizce
  • Savezni centar za zdravstveno obrazovanje (BZGA) - alman
  • Upozorenja za putovanja Ministarstva vanjskih poslova - alman

"Federalno ministarstvo zdravstva" 'un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346 465 100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("broj ovlaštenja") www.115.de (alman)

Sağır vatandaşlarımız için Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Faks: 030 340 60 66 07

E-pošta: [email protected] veya [email protected]

Potražite video za video na telefonu: gebaerdentelefon.de/bmg/

Koronavirus

Koronavirus vijesti

Cijepljenje koronom: digitalni zapis o cijepljenju u ljekarni

Covid-19: Ovako su dobro zaštićene cijepljene osobe

Vlada priprema uredbu o iznimkama za cijepljene ljude

Njemačka otežava putovanje iz Indije

Federalna kočnica za nuždu: ograničeni izlaz od 22 sata

Moguće nuspojave cijepljenja protiv Covid-19

Što zaposlenici moraju znati o „obveznom testu“

U usporedbi s četiri cjepiva protiv korone

Mlađe osobe cijepljene Astrazenekom trebale bi prijeći na drugi pripravak

Drosten: Mjere nisu dovoljne

Izazovite svijet rada sa sadržajem Corone

35 000 obiteljskih liječnika počinje cijepiti

Astrazeneca posebno za osobe starije od 60 godina

FFP2 maske na poslu: pravo na pauze

Uskrsna pravila saveznih država